Polski / English : Szukaj

INDEKS MATERIAŁÓW

GATUNKI MATERIAŁÓW


bawełniane

Uzyskiwane z torebek nasiennych rośliny o tej samej nazwie. Bawełna jest miękka i wygodna w noszeniu, bardzo przewiewna. Czysta bawełna dość mocno się gniecie, z dodatkiem elastanu lub włókien sztucznych - mniej. Może być merceryzowana, przez co uzyskuje ładny połysk.


jedwabne

Wysokiej jakości, luksusowe tkaniny, często w postaci mieszanek z bawełną, wełną i tkaninami syntetycznymi. Uzyskiwane z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego.


lniane

Idealne na odzież letnią, bardzo przewiewne, dają uczucie chłodu. Len uzyskiwany jest z rośliny zwanej lnem zwyczajnym. Często występuje jako mieszanka z innymi włóknami, co zapobiega nadmiernemu gnieceniu. W zależności od grubości ma różne i szerokie zastosowanie.


wełniane

Wełna to praktyczny materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Włókno uzyskiwane jest z sierści owiec, lam, wielbłądów itp. Często występuje w postaci mieszanek z innymi włóknami.


syntetyczne

np. poliester, nylon, akryl - otrzymywane ze związków nie występujących w przyrodzie za pomocą syntezy chemicznej prostych związków organicznych. Trwałe, odporne na zużycie, mniej przewiewne niż tkaniny naturalne. Współczesne tkaniny syntetyczne są przyjazne dla skóry, odznaczają się bardzo dobrą jakością i łatwością użytkowania.


sztuczne

np. wiskoza, acetat - tkaniny wytwarzane ze związków znajdujących się w przyrodzie (np. celuloza). Mają właściwości tkanin naturalnych, ale są łatwiejsze w użytkowaniu i tańsze w produkcji (np. wiskoza - sztuczny jedwab).INDEKS MATERIAŁÓW


Bawełna 

Tkanina o splocie płóciennym o gładkiej powierzchni. Trwała, wytrzymała, przepuszczająca powietrze, odporna na działanie czynników mechanicznych. Skład: 100% bawełna.


Satyna bawełniana

Tkanina o splocie atłasowym z włókien bawełnianych, czasem z domieszką włókien syntetycznych (dla zmniejszenia gniotliwości lub uzyskania lekkiej elastyczności). O różnej grubości, gładkie i wzorzyste drukowane. Zastosowanie: spódnice, żakiety, marynarki, spodnie, niezbyt grube płaszcze.


Jedwab

Od ponad 5000 lat jedwab uchodzi za jedno z najszlachetniejszych włókien naturalnych. Również dziś ten luksusowy surowiec sprowadza się najczęściej z Chin, Japonii lub Indii. Słynna nic „jedwabna“ pozyskiwana z kokonów jedwabnika jest najcieńszym, a jednocześnie najbardziej wytrzymałym spośród naturalnych włókien: lekkim i jedwabiście gładkim, a jednocześnie odpornym na zerwanie. Ponadto jedwab jest chłonny i zapewnia komfortowy mikroklimat. Utkany z jedwabnych włókien, niewiarygodnie lekki, połyskujący materiał jest niezwykle zmysłowy i przyjemny w dotyku. Ten delikatny materiał wykorzystuje się zarówno w produkcji eleganckich bluzek i spódnic, jak i eleganckiej bielizny. Tak szlachetny materiał zasługuje na odpowiednie traktowanie: pranie ręcznie w specjalnych środkach piorących w temperaturze do 30°. Jedwab należy prasować przez sucha ściereczkę po lewej stronie przy temperaturze nieprzekraczającej 150°.


Szyfon

Tkanina o splocie płóciennym, jedwabna, poliestrowa lub wiskozowa. Luźno tkana, lekka, cienka, przezroczysta, miękka, czasem lekko połyskująca. Jednokolorowa i wzorzysta. Zastosowanie: bluzki, sukienki.


Żakard

Tkanina jedwabna, bawełniana i wełniana z domieszkami wiskozy i poliestru. Tkana skomplikowanym splotem żakardowym. Cieńsze i połyskliwe to adamaszki, średnio-grube to żakardy, a takie z dodatkiem srebrnej lub złotej nitki - brokaty. W produkcji są również gobeliny, które są tkane splotem płóciennym, a wzór powstaje dzięki użyciu różnokolorowej przędzy. Zastosowanie: żakardy są przeznaczone na odzież luksusową, elegancką, adamaszki raczej na pościel, obrusy, czasem jako luksusowa podszewka, gobeliny na żakiety, sukienki.


Dżersej

Lewa i prawa strona różnią się: na prawej widać biegnące wzdłuż kolumienki, na lewej biegnące w poprzek rzędy oczek. Lewa strona jest nieużytkowa. Dżersej może wystąpić w wielu grubościach. Słabiej rozciąga się wzdłuż, natomiast wszerz może rozciągać się w różnym stopniu. Ucięty zwija się na prawą stronę dzianiny. o bardzo różnym składzie (wełniany, wiskozowy, bawełniany, jedwabny, poliestrowy i z włókien mieszanych w różnych kombinacjach). Bardzo zróżnicowana kolorystyka i wzory. Zastosowanie: sukienki, bluzki, spódnice.


Organza

Tkanina jedwabna lub poliestrowa o splocie płóciennym. Sztywna, przezroczysta, połyskująca, zazwyczaj jednokolorowa. Zastosowanie:elementy dekoracyjne odzieży, usztywniające halki.


Satyna

Tkanina o splocie atłasowym, jedwabna, wiskozowa lub poliestrowa. Miękka, gładka, gęsta, o charakterystycznym połysku prawej strony. Jednokolorowa i wzorzysta. Zastosowanie: bluzki, suknie, także bielizna nocna.


Tafta

Tkanina z jedwabiu lub włókien syntetycznych. Splot płócienny, bardzo gęsty, prążkowanie w poprzek tkaniny. Pięknie połyskująca, dość sztywna, szeleszcząca. Gładka, często tkana z dwukolorowych włókien, dzięki czemu mieni się dwoma kolorami. Może być też kreszowana, haftowana, pokryta wzorem w technice flock lub wzorzysta. Zastosowanie: stroje wieczorowe, bluzki, suknie.

Tweed

Tkanina o splocie skośnym z włókien wełnianych, czasem z domieszkami włókien sztucznych i syntetycznych, lub z samych tylko włókien syntetycznych. Charakterystyczna, melanżowa kolorystyka i zgrubienia wynikające z nierówności przędzy. Bardzo popularną wersją tweedu jest "jodełka". Gęste, wytrzymałe. Zastosowanie: płaszcze, żakiety, marynarki, grubsze spódnice i spodnie.


Welwet

Tkanina runowa o dwóch warstwach wątków, z których jeden tworzy na prawej stronie niezbyt wysoką warstwę "włosków", lewa jest gładka. Gęsta, miękka, grubsza lub średnio-gruba. Najczęściej jednokolorowa. Zastosowanie: spódnice, spodnie, suknie i żakiety.


 Wełna

Naturalna i przyjemnie ogrzewająca: wełnę pozyskuje się z sierści zwierzęcej, najczęściej owczej – jak również pochodzącej od innych zwierząt (wielbłądów, kóz, królików), której włókna nadają się do produkcji przędzy i materiałów. Poszczególne rodzaje wełny różnią się między sobą długością, grubością i skrętem włosa. Posiada doskonale właściwości termoregulacyjne: wyroby wykonane z wełny zapewniają szczególnie przyjemne ciepło oraz szybko chłoną i odprowadzają wilgoć. W odróżnieniu od włókien syntetycznych, wełna nie jest podatna na zabrudzenia i niemal wcale nie pochlania zapachów.


Żorżeta

Tkanina luźno tkana splotem płóciennym, jedwabna, wiskozowa lub poliestrowa. Ma lekko krepową fakturę (ziarnistą), gdyż jest tkana ze skręconych nici. Lekka, przezroczysta, miękko się układa. Gładka i wzorzysta. Zastosowanie: bluzki, sukienki.